hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Znojmo
Bítov
Bohutice
Boskovštejn
Božice – Křídlovice
Braitava – Helenina rozhledna
Bukovina – Starý zámek
Cornštejn
Cornštejn – bašta
Cornštejn – Šance
Cornštejn – Za baštou I
Cornštejn – Za baštou II
Dobrá Voda – Pustý zámek
Frejštejn
Heinrichsruhe – Rotunda
Horní Dunajovice
Horní Kounice
Hostěradice
Hostim
Hrušovany nad Jevišovkou
Jaroslavice
Jevišovice – Starý hrad
Jevišovice – Starý zámek
Jiřice u Miroslavi
Lampelberk
Lapikus
Ledvice – Vémyslice
Lechovice
Louka u Znojma – Starý zámek
Miroslav
Moravský Krumlov
Němčičky
Nový Hrádek
Oslnovice
Plaveč
Rešice
Slatina u Jevišovic
Slatina – starší tvrz
Šibeniční vrch
Šimperk – Šimberk, Šenkenberk
Tasovice
Templštejn
Templštejn – předsunuté opevnění
Tvořihráz
Uherčice
Uherčice – rozhledna
Višňové
Vranov nad Dyjí
Vranov n/Dyjí – Mniszkův kříž
Vranov n/Dyjí – opevnění I
Vranov n/Dyjí – opevnění II
Vratěnín – Švédské kolo
Znojmo
Znojmo – Hradiště
Žerotice
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
web o hradech, tvrzích, zámcích a zříceninách (nejen) v ČR

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Cornštejn (410 m n.m.)

Okres: Znojmo
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 48° 56' 02.8" E 15° 42' 55.2"  |  48.93411, 15.71533  [Poloha v mapě]

**** Mohutné zříceniny hradu nad Vranovskou přehradní nádrží, nedaleko Bítova. Založen byl na přelomu 13. a 14. stol., poprvé se připomíná r. 1343. Hlavní stavbu představoval čtyřpatrový palác, který se stal také posledním útočištěm posádky; svědčí o tom cisterna umístěná ve výklenku před ním. R. 1465 byl hrad po 10-měsíčním obležení vojskem Jiřího z Poděbrad dobyt a pobořen.
Obležení bylo výsledkem dlouhotrvající zášti mezi Jiřím z Poděbrad a tehdejším držitelem Cornštejna, Hynkem Bítovským z Lichtenburka, která se vystupňovala po volbě českého krále r. 1458; Hynek odepřel nového krále uznat a složit mu přísahu věrnosti. Byl hnán před soud pro odboj a když se k soudu nedostavil, nezbylo moravským stavům, než aby poslaly k hradu své ozbrojené oddíly a zlomily odpor násilím. Ze vzpoury hrozila politická zápletka, protože Hynek, předstíraje, že trpí jako katolík od kališnického krále, si stěžoval papeži, a tím nejenže zabránil smírnému vyřešení české otázky u papežského dvora, ale jeho jednání se stalo zároveň nepřímým podnětem ke vzpouře ostatní katolické šlechty proti králi. Papež si totiž jako podmínku uznání Jiřího z Poděbrad za českého krále uložil zrušení obléhání Cornštejna a náhradu všech škod jeho majiteli. Dříve než došlo ke konečnému rozhodnutí, vyhladovělá hradní posádka se vzdala obléhatelům. Hynek z obleženého hradu uprchl (!) a obsazený hrad obdržel Wolfgang Krajíř z Krajku. Jeho syn Lipold ho obnovil a Cornštejn tak ve funkci nahradil zpustlý Frejštejn.
Obležení Cornštejna patří k nejzajímavějším událostem vojenských dějin 15. stol. především proto, že malý hrad vzdoroval tak dlouho a k obsazení došlo až poté, co se vyhladovělá posádka vzdala. Hrad byl totiž postaven na místě velmi dobře chráněném, takže i přes pokročilou dělostřelbu nebylo možné se k němu dostatečně přiblížit. Jediné vhodné místo pro postavení děl představoval vysoký hřeben na jižní straně; tam také vzniklo ležení, v jehož středu stála bašta, obklopená trojitým valem a ve skále vylámanými příkopy. Přesto však byla vzdálenost pro tehdejší možnosti dělostřelby tak velká, že hrad mohl vzdorovat více než 10 měsíců, než byla posádka přinucena ke kapitulaci.
Počátkem 16. stol. bylo nově zesíleno opevnění a po r. 1542 proběhly opravy chátrajícího hradu, aby mohl vzdorovat tureckému ohrožení. Krátce po polovině 16. stol. byl ale opuštěn a r. 1580 se už uvádí jako pustý.
O hradu se dochovalo několik pověstí. Vedla prý odtud tajná podzemní chodba na starý vranovský hrad. Za jakési nespecifikované války, když Cornštejn obléhala cizí vojska, se dvě šlechtičny z hradu domluvily, že touto chodbou prchnou na Vranov. Tam však nikdy nedorazily a v okolí se vypráví, že dosud v podzemí obcházejí Cornštejn. – Jiná legenda praví, že v hradní studni se nachází obrovský poklad, který zde uschoval cornštejnský pán během obléhání hradu. Ten byl později dobyt, lidé povražděni a na poklad se zapomnělo. Dodnes tam leží na dně a jen na Květnou neděli vystupuje sud s pokladem až k okraji studny.
Významnou památkou je také předsunutá bašta na návrší JV nad hradem, jedna z nejlépe dochovaných staveb svého druhu u nás. V okolí se nacházejí na více místech pozůstatky obléhacích opevnění.

Přístup: po odbočce ze zelené turistické cesty
Mapa: KČT 81 – Podyjí / Vranovská přehrada
Vstup: v návštěvních hodinách (obvykle až od konce května), info na www.muzeumznojmo.cz
Aktualizace 2022/10: v létě 2022 byla otevřena nově vybudovaná vyhlídka na tzv. novém paláci, info na ct24.ceskatelevize.cz
Parkování: 48.92838, 15.72032 (nad hradem)
Literatura:
          Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha

Blízká místa: Cornštejn–bašta (0.3 km), Cornštejn–Šance (0.5 km), Cornštejn–Za baštou II (0.5 km), Cornštejn–Za baštou I (0.5 km), Bítov (1.5 km), Oslnovice (1.6 km), Heinrichsruhe–Rotunda (1.9 km), Frejštejn (4.4 km), Uherčice–rozhledna (6.2 km), Uherčice (6.3 km), Hornice (7.1 km), Police (7.3 km), Vranov nad Dyjí (8.4 km), Mniszkův kříž (8.6 km), Vranov–obléhací opevnění II (8.6 km), Vranov–obléhací opevnění I (8.8 km), Šibeniční vrch (8.9 km), Nové Syrovice (10.2 km), Radotice (10.5 km), Braitava–rozhledna (10.8 km), Vratěnín (11.2 km), Oponešice (12.6 km), Budkov (13.7 km), Jemnice (14.0 km), Šimperk–Šenkenberk (14.2 km), Hradiště–Louka (16.1 km), Hostim (16.3 km), Boskovštejn (16.3 km), Jakubov (16.5 km), Lukov–kaple (17.4 km)

Další informace k místu: cs.wikipedia.org

Cornštejn
Cornštejn – fotografie


Cornštejn – dobové obrazy a pohlednice


Cornštejn – retro kresby

Cornštejn na razitkuj.cz

Rok návštěvy: 1997, 2013, 2019

[Aktualizovat údaje /
nahlásit chybu
]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2024
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist