hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Příbram
Březnice
Červený Hrádek u Sedlčan
Dobříš – Vargač
Drahenice
Hengst – Kobylí hlava
Hrádek u Lovčic – Černý les
Hrochův Hrádek
Hvožďany
Chraštice
Jetřichovice
Kosova Hora
Koupě
Kozí Hřbet – Hrádek
Krásná Hora nad Vltavou
Křepenice – Nový hrádek Krčínov
Ostromeč
Plešiště
Příčovy – Větrník
Radíč
Rožmitál pod Třemšínem
Rtišovice
Sedlčany – opevněný kostel
Smolotely
Starosedlský Hrádek
Třemšín
Vrchotice
Vrškamýk – Hunec, Kamýk nad Vltavou
Vysoký Chlumec
Zbenice
Zduchovice
Zrůbek
Zvěřinec
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
Google

(zadávejte bez diakritiky)

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Ostromeč (325 m n.m.)

Okres: Příbram
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 49° 44' 40.8" E 14° 24' 22.0"  [Poloha v mapě]

***+ Zříceniny dvoudílného hradu na dlouhém ostrohu vytvořeném údolím Vltavy a potokem Mastníkem, naproti Živohoště. Počátky hradu pravděpodobně ze 14. stol. nejsou jasné – pokud je správné jeho ztotožnění s lokalitou "Hradnice", připomíná se poprvé r. 1369, tento objekt byl na poč. 15. stol. už zpustlý. Jako "Ostromeč" se uvádí r. 1419, kdy se v okolí odehrála bitva. Po obsazení husity r. 1424 byl obnoven, r. 1435 jej oblehla zemská hotovost. Husitská posádka se po více než dvou měsících vzdala a hrad byl vypálen a rozbořen. Znovu se však dočkal obnovy r. 1450 a marně jej dobývala vojska Jiřího z Poděbrad r. 1471. Protože stál stranou dalšího významného dění, byl zřejmě brzy poté opuštěn a r. 1542 se uvádí jako zpustlý. V letech 1432-34 zde vznikla tzv. padařovská bible, kterou dal opsat husitský hejtman Filip z Padařova; jednalo se o mimořádně skvostný exemplář, dokládající snobské založení vojevůdce.
Hrad se skládá z několika oddělených částí a jejich vzájemný vztah není jasný. Na severním konci ostrožny je malé hradní jádro obklopené příkopem, v jehož středu se nacházejí pozůstatky budovy. Mohlo jít o sídlo zmiňované jako "Hradnice" a předcházející husitskému opevnění. Podstatně větší hradní jádro na nejvyšším bodě ostrožny, pravděpodobně vybudované husity, mělo jen lehčí opevnění se zděnou budovou uprostřed, dobře patrné jsou dnes terénní pozůstatky a zbytky zdiva na vnitřní straně.
Před vlastním hradem se na vrcholu Červenka nachází další opevnění trojúhelníkového půdorysu připomínající tvrziště, opevněné dvojitým valem a příkopem. Může jít o předsunutou baštu nebo obléhací opevnění z některého obležení hradu.

Přístup: po žluté turistické cestě k severnímu hradnímu jádru, jižní "husitské" jádro se nachází asi o 100 m blíž k Hrazanům, ve směru z Hrazan vlevo od žluté turistické cesty (původní upozornění, že značka končí asi 150 metrů před skutečným hradem a hrad se nalézá dále ve směru vyšlapané pěšiny neplatí, žlutá značka byla přeložena na jinou cestu až na lokalitu)
Mapa: KČT 38 – Hřebeny a Slapská přehrada, KČT 40 – Benešovsko a dolní Posázaví
Vstup: volný
Literatura:
            Durdík T. (2000): Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha

[Aktualizovat údaje / nahlásit chybu]

Rok návštěvy: 1999, 2011
Blízká místa: Kozí Hřbet (2.8 km), Radíč (3.4 km), Křepenice (6.3 km), Příčovy–Větrník (7.9 km), Mlékovice (8.7 km), Tloskov (8.7 km), Sedlčany (9.9 km), Červený Hrádek u Sedlčan (10.1 km), Stajice–Štejc (11.2 km), Zrůbek (11.2 km), Kosova Hora (11.2 km), Vysoký Chlumec (14.2 km), Vrchotovy Janovice (14.9 km), Hrádek u Lovčic (15.0 km), Plešiště (15.6 km), Kožlí (15.7 km), Drachkov (15.9 km), Týnec nad Sázavou (16.5 km), Dobříš–Vargač (16.6 km), Vrškamýk (16.8 km), Křešice (17.2 km), Mníšek pod Brdy (17.3 km), Martinice (17.5 km), Zbořený Kostelec (18.0 km), Krásná Hora (18.1 km), Zvěřinec (18.3 km), Zduchovice (18.3 km), Konopiště (18.4 km), Beztahov (18.9 km)

[Verze pro tisk – informace k místu] * [Dobové obrazy] * [Fotogalerie]

Ostromeč

Ostromeč – fotografie

Ubytování v okolí


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2019
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist