hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Třebíč
Biskupice u Hrotovic
Bransouze
Budišov
Budkov
Čalonice
Dašovice
Holoubek – Plešický hrad
Horní Lhotice – dolní hrádek
Horní Lhotice – horní hrádek
Hrotovice
Jaroměřice nad Rokytnou
Jasenice
Jemnice
Jinošov
Kokštejn – Kopfštejn, Wilsonova skála
Kozlov u Dalešic
Kralice
Kraví Hora
Krhov
Lamberk
Lukov – kaple a letohrádek
Mstěnice
Mstěnice – tvrz
Myslibořice
Náměšť nad Oslavou
Nárameč
Oponešice
Plešice
Police
Pulkov
Pyšel
Rabštejn u Dukovan
Sádek – Ungersberg
Sedlecký hrad – Nový hrad
Senorady
Střeliště
Štěměchy
Třebíč
Třebíč – Hrádek
Valeč u Hrotovic
Zňátky
Želetava
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

(zadávejte bez diakritiky)

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

www.hrady-zriceniny.cz

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Mstěnice (370 m n.m.)

Okres: Třebíč
Charakter objektu: terénní pozůstatky po hradu
GPS: N 49° 04' 58.1" E 16° 04' 21.2"  [Poloha v mapě]

*** Soubor zříceniny tvrze, zaniklé středověké vsi, pozůstatků hrádku a dvou dalších drobnějších fortifikací v údolí Račického potoka a Rouchovanky, nedaleko Hrotovic na Třebíčsku. Převážně reliéfní pozůstatky nevelkého hrádku (val, příkopy, část základového zdiva v předhradí), který byl nejstarším objektem, se nacházejí na nízké ostrožně severně od tvrze. Vznikl snad okolo pol. 13. stol., písemně není doložen. Archeologické nálezy datují život na něm jen do 13. stol.
Aktualizace 2014/5: Při druhé návštěvě (březen 2014) jsem u sebe neměl poznámky o přesné poloze hradu vůči tvrzi a zaniklé vsi. Vydal jsem se ho proto hledat na ostrožnu, která se nachází jižně od tvrze hned nad Račickým potokem. Dobře dochované reliéfní pozůstatky opevněné lokality jsem skutečně na západním konci hřebene našel (kolem místa prochází lesní cesta) – dvojitý příkop, val, stopy po zástavbě v prostoru jádra. V paměti jsem ale měl jinou podobu místa z předchozí návštěvy (1998) a od tvrze je navíc směrem k severu pod vzdálenější nevysokou ostrožnou vidět v dálce bílá cedule – měl jsem proto podezření, že jsem našel druhé opevněné sídlo u Mstěnic a že hrad, kde jsem byl v r. 1998, se nachází na opačné straně od tvrze (severně). Opravdu se jednalo o informační tabuli pod hradem, jehož pozůstatky leží na ostrožně nad ní (dochovaly se i zbytky zdiva v předhradí).
Ve skutečnosti se tedy u dobře známé středověké vsi s tvrzí nacházejí pozůstatky více opevněných lokalit, kromě staršího hrádku se jedná o dvě předsunuté fortifikace v blízkosti tvrze (kromě výše uvedené leží ještě jedna zhruba 200 m JV od tvrze – podrobněji viz M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí), což ze Mstěnic činí zcela unikátní památku. I vzhledem k několik desítek let trvajícímu archeologickému průzkumu a blízkosti "silného partnera" (ČEZ – JE Dukovany), který sponzoroval umístění několika informačních tabulí u tvrze, je překvapivé, že o hrádku ani dalších fortifikacích nad tvrzí zde není zmínka.

Přístup: po zelené turistické cestě k tvrzi a zaniklé vsi, k pozůstatkům hradu byla před mnoha lety plánována naučná stezka (zřejmě nerealizovaná)
Aktualizace 2014/5, upřesnění 2018/3: Poměrně překvapivě u zaniklé vsi a tvrze není ŽÁDNÁ zmínka o existenci hradu ani dalších opevněných lokalit v blízkosti; místo označované jako hrad leží vzdušnou čarou cca 500 m severně (prochází pod ním cesta na rozhraní lesa a pole), výše popsaná předsunutá fortifikace na ostrožně hned nad tvrzí cca 150 m k JJZ (Račický potok jsem překračoval JV od tvrze).
Mapa: KČT 80 – Třebíčsko
Vstup: volný
Literatura:
          Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha

Blízká místa: Mstěnice–tvrz (0.5 km), Hrotovice (3.1 km), Krhov (4.5 km), Rabštejn u Dukovan (6.1 km), Čalonice (6.5 km), Biskupice u Hrotovic (6.5 km), Myslibořice (6.9 km), Valeč (7.7 km), Rešice (7.7 km), Slatina u Jevišovic (8.2 km), Horní Kounice (8.5 km), Pulkov (8.5 km), Kokštejn (8.9 km), Holoubek (10.1 km), Plešice (10.1 km), Kozlov (10.4 km), Dobrá Voda–Pustý zámek (11.4 km), Lamberk (11.5 km), Sedlecký hrad–Nový hrad (11.8 km), Jevišovice–Starý hrad (11.8 km), Jevišovice–Starý zámek (11.9 km), Višňové (12.7 km), Templštejn (12.8 km), Kraví Hora (13.0 km), Senorady (13.1 km), Jaroměřice nad Rokytnou (13.2 km), Zňátky (13.4 km), Bukovina (13.7 km), Ketkovický hrad–Levnov (13.7 km), Hostim (14.6 km)

Další informace k místu: https://cs.wikipedia.org

Mstěnice
Mstěnice – fotografie

Rok návštěvy: 1998, 2014

[Aktualizovat údaje /
nahlásit chybu
]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2020
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist