hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Litoměřice
Bílý Kostelec – kostel
Bílý Újezd
Blešno – Hrad na Blešenském vrchu
Boreč
Brocno
Brozany
Budyně nad Ohří
Býčkovice
Čížkovice
Dlažkovice
Encovany
Evaň – kaple
Házmburk – Hanžburek, Klapý
Helfenburk – Hrádek u Úštěku
Chcebuz
Kalich
Kamýk
Košťálov – Košťál
Levín u Úštěku
Libochovany
Libochovice
Litoměřice
Litýš
Lovosice
Lukavec u Lovosic
Martiněves
Milešov
Mšené
Mšené – kaple
Mukařov – zvonice
Oltářík – Hrádek
Opárno
Ostrý
Panna
Ploskovice
Pnětluky
Prachová – kostel
Režný Újezd
Roudnice nad Labem
Skalka u Vlastislavi
Šebín – Libušín
Třebívlice
Třebušín
Úštěk
Windsor
Zahořany
Žitenice
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
web o hradech, tvrzích, zámcích a zříceninách (nejen) v ČR

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Házmburk (418 m n.m.)

Okres: Litoměřice
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 50° 26' 03.2" E 14° 00' 51.5"  |  50.43422, 14.01430  [Poloha v mapě]

***** Zříceniny hradu, jehož dvouvěžová silueta dominuje širokému okolí, na výrazném skalnatém čedičovém útesu nad obcí Klapý, nedaleko Libochovic. Hora a její úpatí byly osídleny už v mladší době kamenné, zřejmě v 9. stol. zde vzniklo slovanské hradiště. K založení hradu došlo pravděpodobně ve druhé polovině 13. stol.; z doby po r. 1335, kdy ho získali Zajícové (Hase = něm. zajíc) a kdy se poprvé připomíná, pochází hranolová Bílá věž (horní hrad) a válcová Černá věž (dolní hrad). Doba a následnost vzniku obou částí hradu jsou sice nejasné, stavební vývoj se nicméně téměř určitě uzavřel před husitskými válkami.
Na úpatí se nacházejí zbytky hradeb podhradního městečka s kostelem, zaniknuvšího dříve než hrad. Ten byl ještě v první polovině 16. stol. udržován, r. 1586 se už uvádí jako pustý. Obě věže byly upraveny r. 1888.
Vesnice Klapý stála původně výše než nyní; v letech 1898 a 1900, vždy na Velký pátek, ji postihla katastrofa při sesuvu horních jílovitých vrstev po čedičovém svahu. Bylo pobořeno několik desítek chalup až ke kostelu a obec znovu vybudována níže v rovině.

Podle kroniky Václava Hájka z Libočan (1541) postavili hrad bratři Kalboj a Veslev r. 754. Ruiny Házmburka učarovaly i K. H. Máchovi, který necelý měsíc před smrtí popisuje příteli Eduardu Hindlovi svůj litoměřický podnájem: "Ze 3 oken hledím od pevnosti kolem přes Boušovice, Doxany, Budiň, Libochovice, Třebenice, Košťál, Mlikojedy až k Radobylu, a Hanžburek – náš svatý Hanžburek mi kouká všemi okny až do postele nechť ji postavím kde chci, a ten černý Košťál na obzoru plamenného nebe při západu slunce, a ty modré hory – a ta rovina – ty skupiny stromů po ní – a ty vinice kolem, v ních ty bílé domky – a to Labe pode mnou – a Hanžburek – – – Eduarde to musíte vidět, to se nedá popsat." (9. 10. 1836)

Házmburk – erb Házmburk – erb K hradu se váže mnoho pověstí. Jedna vypráví o jeho obležení; obyvatelé chtěli podniknout výpad proti nepřátelům, nakonec se ale dali na útěk. Ženy rozhořčené zbabělostí mužů je vítaly poklepávajíce na sukně ("za naše sukně se schovejte..."). Tak prý vznikl název Klepý, později Klapý. – Jiná pověst je o tajemném sklepě na Házmburku, plném vinných sudů. Jednou se do něj náhodou dostal libochovický soused Michal; víno bylo znamenité, a tak se rozhodl, že se vrátí pro džbánky a odnese si domů. Tři bělovlasí starci v šedých řízách jej však varovali, že smí brát víno jen pro sebe a pro své lidi. Často se vracel Michal pro víno a nosil domů, ale zvěst o víně se začala rychle šířit a Michal upadl v podezření, že ho nabyl nepoctivým způsobem. Před pány radními se musel přiznat a ti mu přikázali, aby na důkaz svých slov víno přinesl. Starci ve sklepení mu však už nedovolili nabrat a vykázali ho ven. Hned poté dveře zapadly a kamení nad nimi se sesulo; Michal klesl v mdlobách k zemi. Probudil se až o půlnoci a viděl pohřební průvod vstupující do hradního nádvoří, v němž šly za rakví jeho žena a děti. K ránu se těžce dovlekl domů, ulehl a v několika dnech skonal.

Přístup: po červené turistické cestě
Mapa: KČT 09 – Podřipsko, KČT 10 – České středohoří / západ
Vstup: v návštěvních hodinách, info na www.hrad-hazmburk.cz
Parkování: 50.43062, 14.01070 (placené)
Literatura:
          Durdík T. (2000): Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha

Blízká místa: Libochovice (3.8 km), Dlažkovice (4.8 km), Evaň–kaple (5.2 km), Šebín (5.6 km), Čížkovice (5.7 km), Košťálov (6.6 km), Windsor (6.9 km), Pnětluky (7.4 km), Pátek (7.8 km), Skalka (8.1 km), Budyně nad Ohří (8.4 km), Boreč (8.5 km), Třebívlice (8.6 km), Oltářík (8.9 km), Lukavec (9.1 km), Blešno (9.2 km), Režný Újezd (9.4 km), Lovosice (9.4 km), Brozany (9.4 km), Peruc (10.7 km), Mšené (11.0 km), Mšené–kaple (11.5 km), Ostrý (11.7 km), Martiněves (11.8 km), Lahovice–kostel (11.9 km), Řisuty–kostel (11.9 km), Opárno (12.0 km), Libčeves (12.7 km), Bílý Újezd (12.8 km), Milešov (13.0 km)

Další informace k místu: cs.wikipedia.org

Házmburk
Házmburk – fotografie


Házmburk – dobové obrazy a pohlednice


Házmburk – retro kresby

Házmburk na razitkuj.cz

Rok návštěvy: 1997, 2014, 2019

[Aktualizovat údaje /
nahlásit chybu
]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2024
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist