hrady-zriceniny.cz – úvodní strana
Okres Znojmo
Bítov
Bohutice
Boskovštejn
Božice – Křídlovice
Bukovina – Starý zámek
Cornštejn
Cornštejn – bašta
Dobrá Voda – Pustý zámek
Frejštejn
Horní Dunajovice
Horní Kounice
Hostěradice
Hostim
Hrušovany nad Jevišovkou
Jaroslavice
Jevišovice – Starý hrad
Jevišovice – Starý zámek
Jiřice u Miroslavi
Lampelberk
Lapikus
Ledvice – Vémyslice
Lechovice
Louka u Znojma – Starý zámek
Miroslav
Moravský Krumlov
Němčičky
Nový Hrádek
Oslnovice
Plaveč
Rešice
Slatina u Jevišovic
Slatina – starší tvrz
Šimperk – Šimberk, Šenkenberk
Tasovice
Templštejn
Tvořihráz
Uherčice
Uherčice – rozhledna
Višňové
Vranov nad Dyjí
Vratěnín – Švédské kolo
Znojmo
Znojmo – Hradiště
Žerotice
Katalog hradů – hlavní strana
Fotogalerie
Obrazy a pohlednice hradů
O hradech – vývoj hradů v Čechách
Slovník pojmů
Google

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
web o hradech, tvrzích, zámcích a zříceninách (nejen) v ČR

– – – Katalog objektů – – –


Katalog – úvodní strana / Abecední seznam / Po okresech / Podle charakteru objektu

A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž

Cornštejn (410 m n.m.)

Okres: Znojmo
Charakter objektu: zřícenina hradu
GPS: N 48° 56' 02.8" E 15° 42' 55.2"  [Poloha v mapě]

**** Mohutné zříceniny hradu nad Vranovskou přehradní nádrží, nedaleko Bítova. Původně gotický hrad z počátku 14. stol., založen přílušníky rodu Bítovských a poprvé připomínán r. 1343. Hlavní stavbou byl pětipatrový palác, který se stal také posledním útočištěm posádky; svědčí o tom cisterna umístěná ve výklenku před ním. R. 1465 po 10-měsíčním obležení vojskem Jiřího z Poděbrad dobyt a pobořen.
Obležení bylo výsledkem dlouhotrvající zášti mezi Jiřím z Poděbrad a tehdejším držitelem Cornštejna, Hynkem Bítovským z Lichtenburka, která se vystupňovala po volbě českého krále r. 1458; Hynek odepřel nového krále uznat a složit mu přísahu věrnosti. Byl hnán před soud pro odboj a když se k soudu nedostavil, nezbylo moravským stavům, než aby poslaly k hradu své ozbrojené oddíly a zlomily odpor násilím. Ze vzpoury hrozila politická zápletka, protože Hynek, předstíraje, že trpí jako katolík od kališnického krále, si stěžoval papeži, a tím nejenže zabránil smírnému vyřešení české otázky u papežského dvora, ale jeho jednání se stalo zároveň nepřímým podnětem ke vzpouře ostatní katolické šlechty proti králi. Papež si totiž jako podmínku uznání Jiřího z Poděbrad za českého krále uložil zrušení obléhání Cornštejna a náhradu všech škod jeho majiteli. Dříve než došlo ke konečnému rozhodnutí, vyhladovělá hradní posátka se vzdala obléhatelům. Hynek z obleženého hradu uprchl (!) a obsazený hrad obdržel Wolfgang Krajíř z Krajku. Jeho syn Lipold jej obnovil a Cornštejn tak ve funkci nahradil zpustlý Frejštejn.
Obležení Cornštejna patří k nejzajímavějším událostem vojenských dějin 15. stol. především proto, že malý hrad vzdoroval tak dlouho a dokonce nebyl ani dobyt. Obsazen byl poté, co se vyhladovělá posádka vzdala. Hrad byl totiž postaven na místě velmi dobře chráněném, takže i přes pokročilou dělostřelbu nebylo možno se k němu dostatečně přiblížit. Jediným vhodným místem pro postavení děl byl vysoký hřeben na jižní straně. Tam také podle zpráv zbudoval Petr Mládenec z Miličína mohutné ležení, jehož středem byla bašta, obklopená, jak je dosud patrné, trojitým vysokým valem a hlubokými, ve skále vylámanými příkopy. Přesto však byla vzdálenost ležení pro tehdejší možnosti dělostřelby tak velká, že hrad mohl vzdorovat více než 10 měsíců, než byla posádka přinucena ke kapitulaci.
Počátkem 16. stol. bylo nově zesíleno opevnění a po r. 1542 byl chátrajicí hrad opraven, aby mohl vzdorovat eventuálnímu tureckému přepadu. Když nebezpečí pominulo, posádka hrad opustila, a ten po r. 1576 opět připadl k Bítovu. Roku 1580 se Cornštejn uvádí už jako pustý.
O hradu se dochovalo několik pověstí. Vedla prý odtud tajná podzemní chodba na starý vranovský hrad. Za jakési nespecifikované války, když Cornštejn obléhala cizí vojska, se dvě šlechtičny z hradu domluvily, že touto chodbou prchnou na Vranov. Tam však nikdy nedorazily a v okolí se vypráví, že dosud v podzemí obcházejí Cornštejn. – Jiná legenda praví, že v hradní studni se nachází obrovský poklad, který zde uschoval cornštejnský pán během obléhání hradu. Ten byl později dobyt, lidé povražděni a na poklad se zapomnělo. Dodnes tam leží na dně a jen na Květnou neděli vystupuje sud s pokladem až k okraji studny. – Na hradbách se prý také zjevoval přízrak Bílé paní, rozhazující okolo sebe dukáty.
Významnou památkou je také předsunutá bašta na návrší JV nad hradem, jedna z nejlépe dochovaných staveb svého druhu u nás.

Přístup: po zelené turistické cestě
Mapa: KČT 81 – Podyjí / Vranovská přehrada
Vstup: v návštěvních hodinách, info na http://www.muzeumznojmo.cz
Literatura:
          Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha

Blízká místa: Cornštejn–bašta (0.3 km), Bítov (1.5 km), Oslnovice (1.6 km), Frejštejn (4.4 km), Uherčice–rozhledna (6.2 km), Uherčice (6.3 km), Hornice (7.1 km), Police (7.3 km), Vranov nad Dyjí (8.4 km), Vratěnín (11.2 km), Oponešice (12.6 km), Budkov (13.7 km), Jemnice (14.0 km), Šimperk–Šenkenberk (14.2 km), Hradiště–Louka (16.1 km), Hostim (16.3 km), Boskovštejn (16.3 km), Jakubov (16.5 km), Lukov–kaple (17.4 km), Bukovina (17.5 km), Nový Hrádek (17.6 km), Nové Sady (18.3 km), Písečné (18.8 km), Budeč (19.0 km), Lesonice (19.5 km)

Další informace k místu: https://cs.wikipedia.org

Cornštejn
Cornštejn – fotografie


Cornštejn – dobové obrazy a pohlednice


Cornštejn – retro kresby

Cornštejn na razitkuj.cz

Rok návštěvy: 1997, 2013, 2019

[Aktualizovat údaje /
nahlásit chybu
]

[Verze pro tisk]


A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W Z Ž


Petr Fabian, www.hrady-zriceniny.cz, 2000–2022
(p.fabian@seznam.cz)

www.petr-fabian.cz

Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – úvodní strana
Fotogalerie – hrady a zříceniny
 TOPlist TOPlist